czwartek, 3 grudnia 2015

Powtarzanie





Aby nasze powtórki były najbardziej skuteczną formą uczenia się musimy je wykonywać z następującą częstotliwością po godzinie, po dniu, po tygodniu, po miesiącu oraz po pół roku. Powtórki te nie muszą być zbytnio długie wystarczy przeczytać, przejrzeć, przypomnieć nie wkuwać :). Jest to o tyle ważne iż takie powtórki pobudzają lewą półkulę mózgu w wyniku tego tworzą się nowe połączenia komórek mózgowych. Podczas powtarzanie wykorzystujemy swoje zmysły między innymi wzroku i słuch. Powtarzać możesz na kilka sposobów  w zorganizowany i niezorganizowany sposób, w sposób aktywny i pasywny.
Sposób zorganizowany  to powtarzanie  danego materiału w ściśle określonym przez siebie czasie przez konkretny okres.
Sposób niezorganizowany to powtarzanie materiału bez ram czasowych w dowolnej chwili . Nie jest to dobry sposób na naukę ponieważ brak jest tu systematyczności.
Sposób  pasywny – jest wtedy gdy  przeglądamy, czytamy powtórnie notatkę bez mobilizacji mózgu do przypomnienia  sobie tego, co zapamiętaliśmy, tylko korzystamy z zewnętrznej pamięci.
Sposób  aktywny - staramy się  własnymi siłami przypomnieć sobie to, co zapamiętaliśmy - nie korzystając z notatek, książek. Należy  przypomnieć sobie po cichu w myślach, albo najlepiej na głos .
Na pewno aktywny i zorganizowany sposób powtarzania jest najlepszy. Niestety z powodu napiętego harmonogramu dnia muszę powtarzać, kiedy jest na to czas np. w autobus jadąc do pracy lub na uczelnię, pomagam sobie w tedy notatkami i powtarzam w myślach.



Ja osobiście mogę stwierdzić iż ta metoda działa. Jest wykorzystywana przez nas nawet nieświadomie naturalnie nam to przychodzi. Mogę tu przytoczyć przykład z pracy, uczymy się na przykład nowej wersji oprogramowania, które jest wgrywane co roku. Nie siedzimy i wkuwamy teorii jak to robić tylko naturalnie powtarzamy czynności co godzinę co dziennie i tak dalej. I samo się uczy :)
Jola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz